Virallinen Karjala. Karjalan tasavallan valtiovaltaelinten virallinen palvelin.
  Šóńńźą’ āåšńč’English versionSuomalainen versio
  |Karjalasta |Kt:n symbolit   |Matkailua |  Yhteistoimintaa |  

15.10.2001 Kt:n hallituksen lehdistöpalvelu tiedottaa

Karjalan tasavallan hallituksen lehdistöpalvelu

Sergei Katanandov tapasi "Välkovenäläisten kansallinen autonomia"-seuran jäseniä Valkovenäjän Karjalassa pidettävien Kulttuuripäivien tuntumassa

Karjalassa pidetään 16-18 lokakuuta Velkovenäjän Kulttuuripäivät. Kyseessä on vastavierailu, sillä vuosi sitten, myös lokakuussa, suuri karjalaisvaltuuskunta, johon kuului taiteilijoita, liikemiehiä, poliittisia vaikuttajia ja viranhaltijoita, kävi Minskissä. Siellä järjestettiin tapaamisia lainsäädäntö- ja toimeenpanovallan elinten edustajain sekä yrittäjäin kanssa ja pidettiin suurella menestyksellä useita karjalaistaiteilijain ja taideryhmien esityksiä.

Valkovenäjän valtuuskuntaan kuuluu tasavallan kulttuuriministeri Leonid Guljaka, luovantyönliittojen johtajia, 115 taiteilijaa. Konsertteja pidetään Petroskoissa, Kontupohjassa, Prääsän piirissä. Jos sääolosuhteet sallivat, kutsuvieraat käyvät Kizhin saarella. Ohjelmassa on tutustumista Kivatsun koskeen ja Pietari Suuren perustamaan Venäjän ensimmäiseen "Martsialnyje vosy"-nimiseen parantolaan kivennäisvesilähteineen.

Sergei Katanandov tapasi "Välkovenäläisten kansallinen autonomia"-seuran aktivisteja Valkovenäjän Karjalassa huomenn alkavien Kulttuuripäivien tuntumassa. Seura haluaa osallistua kutsuvieraille järjestettävän vastaanotto-ohjelman toteuttamiseen. Seuran aloitteesta pidetään Valkovenäjän valtuuskunnan vastaanotto Karjalan tasavallan Kansallisten kultturien keskuksen suojissa. Tapaamisesa korostettiin, että Karjalassa asuu nykyisin 55 tuhatta valkovenäläistä - se on 7% tasavallan väestöstä.

Hallituksen puheenjohtaja totesi, että "tasavallan kansojen veljesperheen jäsenet elävät täydessä sovussa Karjalassa". Sergei Katanandovin johtama hallitus tekee kaikkensa "keskinäissuhteidemme tämän tärkeimmän rikkauden säilyttämiseksi". Hän korosti, että Karjalan ja Valkovenäjän välistä yhteistyösopimusta toteutetaan tuloksellisesti, mm. taloudenkin alalla. "Slaavilaisperinteet ovat meille läheisimpiä, emmekä peittele sitä, että kaipaamme slaavilaiskansojen yhditymistä", - Sergei Katanandov korosti.

Natalja Volkova

Tekninen tuki
Luotu 15 lokakuuta 2001. Toimitettu 15 lokakuuta 2001.
© KT:n valtiollinen IT-alan kehityskomitea, 1998-2018