Virallinen Karjala. Karjalan tasavallan valtiovaltaelinten virallinen palvelin.
   English versionSuomalainen versio
  |Karjalasta |Kt:n symbolit   |Matkailua |  Yhteistoimintaa |  

Karjalan tasavallassa jrjestetn koiravaljakkokilpailut

Aluetasavallan "Spartak " -stadionin lehdistkeskuksen tiloissa Petroskoissa pidetn 17. tammikuuta lehdisttilaisuus (alkaa kello 12.00), jossa medioitten edustajille kerrotaan suunnitteilla olevasta Kansainvlisist keskipitknmatkan koiravaljakkokilpailuista nimeltn "Sampon maaper pitkin".

Kilpailut pidetn Karjalan tasavallan nuorisonasiain-, liikunnan, urheilun ja matkailukomitean, Prsn kansallisen hallintopiirin ja "Skify Tur" Oy:n toimesta.

Kansainvliset keskipitknmatkan koiravaljakkokilpailut pidetn 20 - 21 tammikuuta. Tunnetut kotimaiset urheilijat ja kansainvliset vieraat taittavat matkoja Karjalan tasavallan karussa luonnossa. Menestyminen riippuu suuresti urheilijain nelijalkaisten kasvattiensa kunnosta. Koiraroduista mainittakoon siperianhuskyt ja alaskanmalamuutit. Ajajat ja koirat osoittavat mestaruuttaan: vauhti, sopuisa toiminta, oikea jrjestys ja muut tekijt ratkaisevat lumisessa maastossa tapahtuvan voimien mitteln.

Kilpailuissa on kaksi vaihetta: kummankin pituus on 40 kilometri. Eri kategorioissa on valjakoissa 6 ja 8 rekikoiraa. Skijoring -kilpailuissa ajetaan yhden koiran voimin. Alan harrastajat (ei-ammattilaiset) taittavat 15 kilometrin matkan. Rekikoirat eli koiravaljakot saavat lhtmerkin Prsn asutuksen urheilukompleksin tuntumassa. Yleis saa seurata kilpailujen vaiheita 21. tammikuuta Prs - Pyhjrvi -maantien osuudella ja samassa paikassa 22. tammikuuta nhdn toivottavasti tempaiseva ja dynaaminen maaliintulo.

Tapahtuman kunniavieraita ovat legendaarinen venlinen napapiirimatkailija, Venjn Arktiksen ja Antartiksen valtionmuseon johtaja ja Venjn napapiirintutkijain yhdistyksen varapresidentti Viktor Bojarski sek Feodor Konjuhov - Venjn taideakatemian kunniajsen ja Venjn maantieteellisen seuran varsinainen jsen. Hnet tunnetaan maailman ainoana ihmisen, joka on kynyt henkilkohtaisesti planeettamme viidess napapisteess.

Pakkanen ja aurinkoinen s, paikallisten kansantaideryhmien konsertit, tunnettujen urheilijain tapaamiset, kilpailujen jrjestjin, kutsuvieraiden ja koiravaljakoiden omistajain haastattelut, reportaasit paikan plt, vilkas seurustelu, terveellinen kilpahenki, rotukoirat ja karu, mutta lumoava ymprist - Karjalan luonto luovat tapahtuman unohtamattoman juhlatunnelman.

12 tammikuuta 2012. 16 tammikuuta 2012.
© , 1998-2019
.