Virallinen Karjala. Karjalan tasavallan valtiovaltaelinten virallinen palvelin.
  Šóńńźą’ āåšńč’English versionSuomalainen versio
  |Karjalasta |Kt:n symbolit   |Matkailua |  Yhteistoimintaa |  

Aleksandr Hudilainen: "Karjala - Pohjoisnapa - Grönlanti" -retki omaa suuren kansainvälisen merkityksen

Aleksandr Hudilainen

Aleksandr Hudilainen

Venäjän johtavimpiin kuuluvan RIA "Novosti" -tietoimiston tiloissa pidettiin helmikuun 1. päivänä lehdistötilaisuus, jossa esiteltiin koiravaljakoilla taitettavan "Karjala - Pohjoisnapa - Grönlannin etelärannikko" -retken valmistelua. Hanke toteutunee Sotshi-2014 -talviolympialaisten lähetessä tämän vuoden maalis- elokuussa Karjalan tasavallan hallituksen ja Venäjän maantieteellisen seuran myötävaikutuksella.

Artur Tshilingarov

Artur Tshilingarov

Karjalan tasavallan päämies Aleksandr Hudilainen, hankkeeseen valmistautuvat venäläiset retkeilijät Fedor Konjuhov ja Viktor Simonov sekä Venäjän presidentin erikoisedustaja Arktiksessa ja Antarktiksessa harjoitettavan yhteistyön asioissa, Venäjän maantieteellisen seuran varapresidentti Artur Tshilingarov vastasivat toimittajain kysymyksiin.

Karjalan tasavallan päämies avasi tilaisuuden.

Fedor Konjuhov

Fedor Konjuhov

- Tänään on ainutlaatuinen mahdollisuus esitellä Venäjän läsnäoloa Pohjolassa. Karjalan tasavalta on portti Arktiseen, aluetasavaltamme kautta kulkee napapiiri. Aluetasavallassamme on aina ollut maineikkaita retkeilijöitä ja ajokoiria on vuosikymmeniä ellei vuosisatoja käytetty retkillä Arktiksen seudulla. On mieluisaa todeta, että yhdessä tunnetun retkeilijän Fedor Konjuhovin kanssa osallistuu tulevaan retkeen Viktor Simonov Karjalan tasavallassa, - Aleksandr Hudilanen sanoi.

Kahden retkeilijän tulee taittaa neljässä kuukaudessa yli 4 000 kilometriä. Kuljettuaan koiravaljakoilla jäätiköitä pitkin ylipitkän matkan heidän tulisi saapua Grönlannin rannikon kaikkein eteläisimpään kohtaan. Koskaan aikaisemmin ei tätä matkaa ollut taitettu. Hanke vaatii miehiltä voimia ja taitoja. Edessä on paljon koettelemuksia. Näin testataan ihmisen kuntoa ja kykyjä. Matka taittuu Karjalan tasavallassa kasvatettujen ja koulutettujen ajokoirien kyydissä.

Lehdistökonferenssissa

Lehdistökonferenssissa

Retkeilijät starttaavat Karjalan tasavallasta, jossa on viime aikoina panostettu koiravaljakkourheiluun. Karjalan aluetasavalta on tällä hetkellä Venäjän ainoa hallintoyksikkö, jonka alueella pidetään koiravaljakkourheilun maailmancupkilpailujen osakilpailuja ja muita vastaavia mittavia urheilutapahtumia.

Tasavallan päämies muistutti, että koiravaljakkourheilu oli vuonna 1933 talviolympialaisten virallisena lajina, Hän ilmaisi toiveenaan, että tämä urheilulaji palautetaan joskus takaisin talviolympialaisten viralliseen ohjelmaan. Karjalan tasavallasta lähetetään vastaava hakemus kansainvälisille urheilujärjestöille.

Aleksandr Hudilainen korosti erityisesti seuraavaa:

- Lausumme täydellä vastuulla tänään, että olemme valmiit aloittamaan hankkeen toteuttamisen. Tasavaltamme hallitus tukee sitä ja starttiin jääneiden kahden kuukauden aikana tehostetaan tarpeen vaatiessa valmistelutyötä. Toivottavasti Venäjä kertoo tällä tavalla vakuuttavasti läsnäolostaan Pohjalla ja miehekkäät retkeilijämme todistavat, että venäläiset pystyvät kulkemaan aivan uusia reittejä.

Viktor Simonov

Viktor Simonov

Hanketta tukee Venäjän maantieteellinen seura. Artur Tshilingarov ilmoitti, että johtamansa seura osallistuu varauksin erilaisiin hanke-ehdotuksiin, mutta tämä suunnitelma oli saanut kannatusta heti.

- Hanketta tuetaan ensiksiki siitä syystä, että retkeen osallistuu Fedor Konjuhov. Ja toiseksi - Karjalan tasavallan päämies Aleksandr Petrovitsh Hudilainen on aivan alusta ollut hyvissä yhteistyösuhteissa hanketta valmisteleviin, - Artur Tshilingarov selitti. - Jos Venäjän kaikkien hallintoalueiden päämiehet suhtautuisivat tällä tavalla ainutlaatuisten retkien valmisteluun, niin Venäjän maine vain kasvaisi.

V.Simonov toi Moskovaan Cherke –koiran

V.Simonov toi Moskovaan Cherke –koiran

Viktor Simonov esitteli lehdistötilaisuudessa tshukotkalaisrotuista Cherke -nimistä ajokoiraa. Koiraa jo käytettiin retkellä Pohjoisnavalle ja se otetaan mukaan tälläkin kertaa. Artur Tshilingarov pyysi omistajalta Cherke -ajokoiran mahdollista pentua lahjaksi joskus tulevaisuudessa.

Lehdistökonferenssissa

Lehdistökonferenssissa

Fedor Konjuhov ja Viktor Simonov kertoivat toimittajille hankkeen syntymisvaiheista. Fedor Konjuhov oli kaksi vuotta sitten kääntynyt Viktor Simonovin puoleen. Vaikeinta oli kouluttaa koiria ja löytää sponsoreita. Viktor Simonov korostikin, ettei valtionvaroja käytetä ollenkaan. Hanke etenee yksityisellä rahoituksella.

Fedor Konjuhov kertoi kiinnostuneensa tästä retkestä jo vuonna 1978, jolloin japanilainen Naomi Uemura aloitti ajokoirillaan matkan Kanadan pohjoisrannikolta Grönlannin kautta kohti Pohjoisnapaa. Hän epäonnistui hankkeessaan. "Karjala - Pohjoisnapa - Grönlannin etelärannikko" -retken valmistelijat aikovat taitaa japanilaisen Naomi Uemuran suunnitteleman matkan päinvastaisessa järjestyksessä täydellisesti.

Toimittajia

Toimittajia

Fedor Konjuhov totesi, että kaikki edelliset maailmanympäriretkensä hän aloitti ulkomaista. Mutta tällä kertaa startti annetaan kotimaassa Venäjällä - Karjalan tasavallassa.

- Vierailin Karjalan tasavallassa muutaman kerran ja tiedä, että siellä järjestetään koiravaljakkokilpailuja. tiedän, että paikalliset johtajat tukevat tämän urheilulajia kehittämistä. Siellä on paljon hyviä ajajia. Siksi hanketta ryhdyttiin kehittelemään Karjalan tasavallassa. Viktor Simonov on alan hyvä tuntija ja luotan häneen taitoihin enemmän, kuin omiini, - tunnettu retkeilijä korosti.

Retkeilijät ilmoittivat, että Pohjoisnavan tuntumassa olevia jäitä kuljetaan yhdellä koiravaljakolla (10 ajokoiraa ja kaski varakoiraa). Grönlannin jäätiköillä ajetaan kahdella valjakolla. Reet painavat yhteensä 300 kiloa. Vaikeinta on liikkua koirineen ajelehtivia jäitä pitkin. Japanilaisen retkeilijän epäonnistuneesta yrityskestä on kulunut vuosia ja viestintälaitteet ovat ajanmukaistuneet, mutta jäiden laatu Arktiksessa on vuosien kuluessa muuttunut, myös jäätyneitä pintoja on entistä vähemmän. Siksi suunnitteilla oleva hanke saattaa olla vaarallisempi, kuin japanilaisen tutkijan Naomi Uemuran uhkarohkea yritys.

Retken viimeisen vaiheen vertauskuvallinen kartta

Retken viimeisen vaiheen vertauskuvallinen kartta

Muutama sponsori lahjoitti lehdistötilaisuudessa retkeilijöille luotettavia viestintäkojeita.

Avaruuslentäjä, kaksinkertainen Neuvostoliiton sankari, Moskovan geodesian ja kartoituksen korkeakoulun presidentti Viktor Savinyh ilmoitti, että retkeen lähteville jaetaan tarvittavat kartat ja luovutti tilaisuudessa retkeilijöille vertauskuvallisen "tiekartan".

Toimittajia ja kutsuvieraita

Toimittajia ja kutsuvieraita

- Uskon, että Karjalan tasavallan asukkaat tulevat seuraamaan retken vaiheita. Me puhumme patriotismista. Karjalan tasavallassa tehdään paljon isänmaallisen kasvatuksen alalla. Nuorten pitää tietää, että Venäjällä on ihmisiä, jotka ovat valmiit urotekoihin. Me tarvitsemme tänään tällaisia ihmisiä. Venäjältä löytyy kunnon ihmisiä, joista varttuvan sukupolven nuorukaiset ja neitoset ottaisivat malliesimerkkiä, - näin puhui tilaisuudessa retken päätavoitteesta Artur Tshilingarov.

Aleksandr Hudilainen totesi lehdistötilaisuuden päätteeksi:

- "Karjala - Pohjoisnapa - Grönlanti" -retkihanke omaa suuren merkityksen. Teemme kaiken mahdollisen hankkeen tekemiseksi laajasti tunnetuksi. Hanke on tärkeä sekä Karjalan tasavallalle, mutta myös Venäjällekin!

Tekninen tuki
Luotu 1 helmikuuta 2013. Toimitettu 1 helmikuuta 2013.
© KT:n valtiollinen IT-alan kehityskomitea, 1998-2018