Virallinen Karjala. Karjalan tasavallan valtiovaltaelinten virallinen palvelin.
  Šóńńźą’ āåšńč’English versionSuomalainen versio
  |Karjalasta |Kt:n symbolit   |Matkailua |  Yhteistoimintaa |  

Petroskoissa pidettiin karjalaisten VI kerähmön valtuutettujen neuvoston laajennettu istunto

Karjalan tasavalta 90 vuotta

Karjalan tasavallan perustamisen 90 -tasavuotisjuhlan merkeissä Petroskoin yleissivistävässä Lönnrot -koulussa pidettyyn Karjalaisten VI kerähmön valtuutettujen neuvoston laajennettuun istuntoon osallistui neuvoston valtuutettuja Petroskoista ja tasavallan hallintopiireistä, karjalaisten, vepsäläisten ja suomalaisten kansallisten omatoimisten järjestöjen, Suomi Venäjä Seuran, Karjalan Kielen Seuran (Suomi), Karjalan tasavallan valtiovaltaelinten ja itsehallintoelinten, Mari Elin tasavallan, Mordovian, Komin tasavallan, Pietarin edustajia.

Aluetasavallan kansallisuuspolitiikan ministeri Andrei Manin, Komin tasavallan valtioneuvoston varapuhemies ja suomalais-ugrilaisten kansojen konsultatiivisen komitean johtaja Valeri Markov, Mari Elin tasavallan kulttuuri-, lehdistö- ja kansallisuuspolitiikan ministeri Mihail Vasjugin, Mordovian tasavallan kansallisuuspolitiikan ministeri Aleksandr Luzgin ja Suomi Venäjä Seuran pääsihteeri Merja Hannus pitivät tilaisuudessa tervehdyspuheensa.

Neuvoston jäsenet käsittelivät ympäristön suojelun, järkevän vesien ja maiden käytön, karjalaiskylien säilyttämisen, karjalaisten perinteellisten elinkeinojen tukemisen ja vaalimisen, karjalan kielen ja kulttuurin säilyttämisen kysymyksiä. Kouluissa ja korkeakouluissa on luettava entistä tehokkaammin karjala ja vepsää. Valtion ja kansalaisjärjestöjen on toimittava yhteistuumin alkuperäiskansojen äidinkielten kehittämiseksi. Neuvoston jäsenet kertoivat toiminnastaan piireissään.

Neuvoston jäsenet tutustuivat juhlapäivien puitteissa uusittuun Kantele -taloon, kävivät käsityötaidenäyttelyssä, konsertissa.

Karjalan tasavallan perustamisen 90 -tasavuotisjuhlan merkeissä pidetyn toimittajain ja jurnalistien karjalan, vepsän ja suomen kielillä luotujen töiden katselmuksessa kunnostautuneet palkittiin.

Karjalaisten VI kerähmön valtuutettujen neuvoston seuraava istunto pidetään tämän vuoden lokakuussa.

Tekninen tuki
Luotu 10 kesäkuuta 2010. Toimitettu 10 kesäkuuta 2010.
© KT:n valtiollinen IT-alan kehityskomitea, 1998-2018