Virallinen Karjala. Karjalan tasavallan valtiovaltaelinten virallinen palvelin.
  Šóńńźą’ āåšńč’English versionSuomalainen versio
  |Karjalasta |Kt:n symbolit   |Matkailua |  Yhteistoimintaa |  

Kostamuksen kaivoskaupungissa paljastettiin Aleksei Kosyginille ja Urho Kekkoselle pystytetty patsas

Patsas Aleksei Kosyginille ja Urho Kekkoselle

Patsas Aleksei Kosyginille ja Urho Kekkoselle

Neuvostoliiton ministerineuvoston puheenjohtaja Aleksei Kosyginin ja Suomen tasavallan presidentti Urho Kekkosen muistomerkki paljastettiin 14. syyskuuta Kostamuksessa.

Muistomerkin paljastamistilaisuus

Muistomerkin paljastamistilaisuus

Neuvostoliiton ministerineuvoston puheenjohtaja Aleksei Kosygin ja Suomen tasavallan presidentti Urho Kekkonen olivat vaikuttaneet ratkaisevasti siihen, että aluetasavallan kartalle ilmestyi uusi kaupunki. Naapurimaiden johtajat muurasivat 14. syyskuuta 1978 Kostamuksen malmirikastamon peruskiven. Viiden vuoden kuluttua sai Kostamus kaupungin oikeudet. Tuhansia neuvostoliittolaisia ja suomalaisia rakennustyöläisiä osallistui kombinaatin ja kaupungin pystyttämiseen korpeen. Tämä rakennushanke on edelleenkin kaikkein mittavin Venäjän ja Suomen yhteinen hanke. Toista tällaista ei ole vielä nähtykään kahden naapurimaan yhteisessä historiassa. Kostamus viettää tänä vuonna perustamisensa 30-vuosijuhlia.

A.Kosyginin ja U.Kekkosen muistomerkin vieressä

A.Kosyginin ja U.Kekkosen muistomerkin vieressä

Kostamuksen kaupungin ja malmirikastamon syntymäpäivien merkeissä haluttiin ikuistaa A. Kosyginin ja U. Kekkosen ansioita yhteistyön lujittamisen saralla. Kaivoskaupungin keskustaan rakennettiinkin monumentti, joka sekin pystytettiin, kuten kaupunki ja malmirikastamo, Venäjän ja Suomen naapurikansojen yhteisponnistuksin: muistomerkki luotiin Venäjän kansantaiteilija, moskovalainen kuvanveistäjä Aleksandr Kovaljtshukin johdolla toimineen tekijäryhmän voimin ja monumentin graniittijalusta tehtiin Suomessa. Hanketta rahoitettiin Kostamuksen kaupungin budjetin määrärahoilla ja lahjoituksin.

Karjalan tasavallan ja Suomen valtuuskuntien jäseniä

Karjalan tasavallan ja Suomen valtuuskuntien jäseniä

Juhlaseremoniaan osallistuivat Suomesta Kostamukseen saapunut virallinen valtuuskunta, muutama taideryhmä, malmirikastamon rakentamiseen osallistuneet.

Tasavaltaamme edusti tapahtumassa virallinen valtuuskunta Karjalan aluetasavallan päämies Aleksandr Hudilaisen johdolla.

Muistomerkin paljastamisseremonia Kostamuksessa

Muistomerkin paljastamisseremonia Kostamuksessa

"Ystävyys" -nimisen konsertti- ja urheilukompleksin tuntumassa paljastettiin 14. syyskuuta monumentti. Juhlaseremoniaan saapui valtuuskuntien jäseniä, kaupunkilaisia, kaupungin ja malmirikastamon rakentamiseen osallistuneita työveteraaneja, koululaisia ja kadetteja.

Seremonian alussa luettiin Venäjän federaation hallituksen puheenjohtaja D.Medvedevin tervehdyssähke ja Venäjän liittokokouksen liittoneuvoston rouva puhemies Valentina Matvijenkon tervehdyssähke tilaisuuteen saapuneille.

Karjalan tasvallan päämies puhumassa

Karjalan tasvallan päämies puhumassa

"Muistomerkin paljastamistilaisuus on todella vertauskuvallinen tapahtuma Venäjälle ja Suomelle, joita sitovat toisiinsa kiinteät partnerisuhteet ja vilpitön ystävyys. Me toimimme yhteisvoimin aktiivisesti mitä erilaisimmilla aloilla, toteutamme yhteisiä talous-, tieteellis-teknisiä, humanitaarisia hankkeita. Kahden valtion regioonien ja kaupunkien välisiä ystävyyssuhteita kehitetään dynaamisesti.

Olen varma siitä, että halu lujittaa keskinäisesti edullista yhteistyötä ja huomioida toistensa intressejä tulee vastakin olemaan suhteittemme perusta. Juuri sellaiseen olivat Aleksei Nikolajevitsh Kosygin ja Urho Kekkonen pyrkineet", - sanotaan D.A. Medevevin tervehdyssähkeessä.

Juhlaseremoniassa ensimmäisenä puhunut Karjalan tasavallan päämies Aleksandr Hudilainen nimitti tapahtumaa historialliseksi.

Seppo Saarlund puhumassa

Seppo Saarlund puhumassa

- Maailmanhistoriassa on ajankohtia, jolloin yksilöt muuttavat kehityksen suuntaa. 14. syyskuuta 1978 alkoi uusi vaihe Neuvostoliiton ja Suomen välisissä suhteissa. Juuri Kosygin ja Kekkonen pystyivät vaikuttamaan kahden naapurimaan ponnistusten yhdistämiseen ainutlaatuisen jättiläiskombinaatin pystyttämiseksi. Malmirikastamo on nykyisinkin Karjalan tasavallan kansantalouden lippulaiva, - aluetasavallan johtaja korosti.

Hän vakuutti, että tasavalta tulee edelleenkin hyödyntämään Karjalan tasavallan ja Suomen yhteistyöpotentiaalia keskinäisesti edullisten hankkeiden toteuttamiseksi.

Kuvanveistäjä Andrei Kovaljtshuk

Kuvanveistäjä Andrei Kovaljtshuk

UKK-seuran asiamies, lehdistöneuvos Seppo Sarlund mainitsi uudemman kerran, että A. Kosyginin ja U. Kekkosen henkilösuhteet todellakin vaikuttivat historiallisiin ratkaisuihin, joista on yhä hyötyä kahden naapurimaan kansalaisille.

- Tämän monumentin paljastamistilaisuudessa muistelemme kiitollisina kahden suurpoliitikon mittavia suorituksia, jotka ovat luoneet vankan perustan Suomen ja Venäjän kansojen väliselle yhteistyölle.

Juhlaseremoniassa puhuivat federaalinen päätarkastaja Karjalan tasavallassa Aleksandr Hynninen ja Kostamuksen kaupungin administraation johtaja Aleksandr Lohno.

Juhla Kostamuksessa

Juhla Kostamuksessa

Muistomerkin tekijä, Venäjän taiteilijaliiton puheenjohtaja Andrei Kovaljtshuk oli puhuessaan tilaisuudessa ilmaissut varmuutensa siitä, että monumentti sopii hyvin Kostamuksen kaupungin kuvaan.

Jouko Skinnari

Jouko Skinnari

Monumentin saivat paljastaa Karjalan tasavallan päämies Aleksandr Hudilainen ja Seppo Sarlund. Suomen ja Karjalan tasavallan valtuuskuntien jäsenet, Kostamuksen asukkaat, kadettiluokkien oppilaat kukittivat monumentin, josta tulee epäilemättä kaupungin uusi nähtävyys.

Kostamuksen malmirikastamon perustamisen 35-vuosipäivää ja Kostamuksen kaupungin perustamisen 30-vuosipäivää juhlittiin seremonian päätyttyä "Dsuzhba" ("Ystävyys") -kompleksin suojissa.

Juhlayleisöä tervehtivät aluetasavallan päämies Aleksandr Hudilainen, Suomen kansanedustajat Jouko Skinnari ja Pentti Kettunen, aluetasavallan lakiasäätävän kokouksen vt. puhemies Aleksandr Seljanin, Suomi-Venäjä-Seuran puheenjohtaja Heikki Talvitie. Juhlatilaisuudessa puhuivat myös rajan molemmin puolin aikoinaan kombinaatin ja kaupungin rakentamisen osallistuneet ja vaikuttaneet.

Āąėåķņčķą Ļčāķåķźī

Āąėåķņčķą Ļčāķåķźī

Eduskunnan Venäjäryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Jouko Skinnari totesi puhuessaan juhlatilaisuudessa, että Suomi ja Venäjä kulkevat tänään Kekkosen ja Kosyginin viitoittamaa tietä.

- Kostamuksen kaltaisia mittavia hankkeita tarvitaan nykyisin kipeästi, - kansanedustaja korosti.

”Kantele” –yhtye esiintymässä

”Kantele” –yhtye esiintymässä

Venäjän liittokokouksen valtakunnan duuman jäsen Valentina Pivnenko välitti yleisölle duuman puhemies Sergei Naryshkinin tervehdyssanat. Tilaisuudessa muisteltiin mittavan hankkeen - malmirikastamon ja kaupungin - toteuttamisvaiheita.

A.Kosyginin elämän vaiheita muisteli hänen lapsenlapsensa akateemikko Aleksei Gvishiani. Urho Kekkosen lapsenlapsi Timo Kekkonen kiitti tilaisuudelle osoittamassaan sähkeessä kaikkia, jotka jouduttivat toimillaan vuosikymmeniä sitten jättiläishankkeen onnistumista Kostamuksessa. Juhlatilaisuudessa esiintyivät Karjalan tasavallan kansallinen "Kantele" -laulu- ja tanssiyhtye ja Kostamuksen parhaat taideryhmät.

Tekninen tuki
Luotu 14 syyskuuta 2013. Toimitettu 16 syyskuuta 2013.
© KT:n valtiollinen IT-alan kehityskomitea, 1998-2018