Virallinen Karjala. Karjalan tasavallan valtiovaltaelinten virallinen palvelin.
  Šóńńźą’ āåšńč’English versionSuomalainen versio
  |Karjalasta |Kt:n symbolit   |Matkailua |  Yhteistoimintaa |  

Artur Parfyontshikov avasi Venäjän ensimmäisen valmennuskeskuksen vapaaehtoistyöntekijöille nuorison ja ylioppilaiden XIX Maailman festivaalille

Helmikuun 17.päivänä Karjalan tasavallan vt. päämies Artur Parfyontshikov ja Vapaaehtoistyönkeskuksen seuran toinen puheenjohtaja Artyom Metelev avasivat Petroskoissa Karjalan valmennuskeskuksen vapaaehtoistyöntekijöille nuorison ja ylioppilaiden XIX Maailman festivaalille Sotshiin. Uusi valmennuskeskus on vastaavista kahdestakymmenestä ensimmäinen, ja ne perustetaan Venäjän eri hallintopiireihin lähiaikoina.

Vapaaehtoistyö Petroskoissa järjestetään lasten ja nuorten keskuksen pohjalta. Siinä koulutetaan vapaaehtoistyöntekijöitä, jotka ovat valmiita auttamaan Sotshissa järjestelevässä nuorison ja ylioppilaiden XIX Maailman festivaalin yhteydessä 14.-22.lokakuuta.

Karjalan tasavallan vt. päämies Artur Parfyontshikov piti puhetta ensimmäisen vapaaehtoistyönkeskuksen avaamiselle omistetussa juhlaseremoniassa.

- On suuri kunnia, että Karjalasta on tullut ensimmäinen kohde, jossa koulutetaan vapaaehtoistyöntekijöitä nuorisofestivaalille. Vapaaehtoistyöhön valmentaminen on haastavaa, mutta alan ammattilaiset ovat osoittaneet taitonsa myös tässä asiassa, - sanoi Artur Parfyontshikov. Juhlatilaisuudessa hän sai oman vapaaehtoistyölaisen vihkosen.

Karjalan tasavallan vt. päämies kirjoitti omia toivomuksiaan tuleville vapaaehtoistyölaisille, jotka matkustavat Sotshiin. Nämä toivomukset muurattiin symboliseen muistokapseliin.

Juhlatilaisuudessa Vapaaehtoistyönkeskusten seuran toinen puheenjohtaja Artyon Metelin ilmoitti, että Petroskoin valmennuskeskuksen hyvät tulokset houkuttelevat tulevaisuudessa tulevia järjestöjä sekä korkea-asteen oppilaitoksia ja virallisia laitoksia osallistumaan toimintaan.

Karjalan keskuksen tiimi houkuttelee aktiivisesti vapaaehtoistyöntekijöitä festivaalille. Yhteensä Karjalasta Sotshiin lähtee 40 osallistujaa sekä yli 70 vapaaehtoistyöntekijää. Vapaaehtoistyöntekijät aikovat työskennellä 13 eri tehtävässä, muun muassa niihin kuuluu: tilaisuuksissa avustaminen, työskentely median kanssa, lääkintäavun järjestäminen, avustaminen ruokailuissa, tulkkaustehtäviä jne.

Kampanjan päätyttyä Karjalan keskus alkaa opettaa tulevia vapaaehtoistyöntekijöitä. Tiimi muodostetaan kesäkuuksi.

Kansalliseen valmistelukomiteaan tuli yhteensä 76 hakemusta maan 47 hallintopiiristä. Kaikki haluavat järjestää vapaaehtoistyöntekijöiden valmennuskeskuksia. Karjalan keskus on yksi niistä, joista muut sijaitsevat Moskovassa, Habarovskissa, Vladivostokissa , Kazanissa, Arkangelissa ja muissa kaupungeissa. Keskus valmistelee sekä karjalaisia nuoria, että Venäjän Luoteisen federaation piirikunnan edustajia.

Vapaaehtoistyöntekijöiksi voivat tulla kansalaiset iältään 18 - 70 vuotta. Heidät kutsutaan Petroskoin lasten ja nuorten keskukseen (osoite: A.Nevski valtakatu, 71). Hakemuksia otetaan vastaan 31.3.2017 saakka.

Lisätietoja festivaalista löydät sivuilta:  http://russia2017.com/

Tekninen tuki
Luotu 21 toukokuu 2015. Toimitettu 21 toukokuu 2015.
© KT:n valtiollinen IT-alan kehityskomitea, 1998-2018